Różnica między tuszem, a tonerem 0
Różnica między tuszem, a tonerem

       W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć Państwu podstawowe definicje związane ze światem druku. Wiele osób ma nadal problemy z odróżnieniem tuszu od tonera. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu znikną wszelkie wątpliwości co do eksploatacji urządzeń drukujących.


        Zacznijmy od podziału drukarek: mamy albo drukarkę atramentową albo drukarkę laserową. Te pierwsze korzystają z TUSZU. Atrament, który wypełnia pojemnik (tzw. kartridż, z ang cartridge) wsiąka we włókna papieru. Tutaj też uwydatnia się największa różnica: tusz jest mokry, toner jest suchy. Z tego względu podczas wymiany tuszu do drukarki może dojść do ubrudzenia rąk czy ubrania, co powoduje jeszcze większe problemy, gdy uwzględnimy fakt, że atrament bardzo szybko wysycha i pozostawia plamy, które ciężko usunąć. Tusze ze względu na swoją niewielki rozmiar muszę być wymieniane relatywnie często, przez co drukarki atramentowe są droższe w eksploatacji i drukują w wolniejszym tempie. Plusem jest za to ich niewielka cena, przez co tego typu drukarki są idealnym rozwiązaniem do użytku domowego. Należy jednak pamiętać, że nieużywany tusz może zasychać wewnątrz kartridża, a gdy tak się stanie, będzie można go jedynie wymienić na nowy.

 Przykład tuszu do drukarek - HP 301

         Przeciwieństwem do drukarki atramentowej, jest drukarka laserowa, która wykorzystuje TONER. Co to takiego? Toner to nic innego jak sproszkowany tusz (czyli jest suchy). Drukarka laserowa wprasowuje go pod wysoką temperaturą w papier. W przypadku wymiany tonera nie ma problemu z zabrudzeniami – suchy proszek wystarczy zdmuchnąć lub zmyć. Niestety nowoczesne urządzenia laserowe cechują się wysoką ceną i częściej spotykane są w profesjonalnych firmach, niż w gospodarstwach domowych, czyli tam, gdzie drukuje się często i dużo stron naraz. Niewątpliwym plusem tonerów jest fakt, że starczają na długi okres czasu i nigdy nie zasychają (bo tak naprawdę już są suche), dzięki czemu drukarki laserowe są tańsze w eksploatacji, ponieważ tonery kupuje się dosyć rzadko. W Print-Box oferujemy bardzo wysokiej jakości zamienniki firmy Smart Print, które możemy zaoferować w znacznie tańszych cenach, niż tonery oryginalne.

Toner do drukarek - TFO zamiennik

         Ze względu na swój rozmiar tusz jest w stanie zadrukować około kilkuset stron (zamienniki najczęściej więcej, a dlaczego? O tym w kolejnym wpisie na blogu), podczas gdy toner ma możliwości rzędu kilku, do kilkunastu tysięcy stron (nawet do 30 tysięcy).

 

         Jak widać, podstawowe definicje ze świata drukarek nie są aż tak trudne. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi pojęciami i zapamiętać różnice między tuszem, a tonerem. W ten sposób nigdy więcej nie pomylimy się, kupując materiały eksploatacyjne do naszej drukarki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl